• Pieczemy chałki

• Na Zajęciach Kształtujących Kreatywność klasa I SPDP uczyła się piec chałki drożdżowe . A to efekt ich pracy

• Projekt "CZYSTA WODA ZDROWIA DODA"

• PROJEKT ,,CZYSTA WODA-ZDROWIA DODA''

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób, z czego 25 % o tym nie wie. Na Warmii i Mazurach na cukrzycę choruje 60 529 mieszkańców. Większość to cukrzyca typu 2, czyli ta, która bezpośrednio związana jest z trybem życia.

Blisko 1/3 ośmiolatków w Polsce pije kolorowe i słodzone napoje minimum raz w tygodniu. Gdy dodamy do tego słodkie przekąski na drugie śniadanie, zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego i długie godziny przed komputerem, nasze dzieci poważną chorobę mają gwarantowaną.

WHO podaje, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Ponad 18 % jedenasto i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest otyłych. Cukrzyca, nadciśnienie, problemy ze stawami. To tylko kilka przykładów z długiej listy chorób, którym sprzyja jedzenie w barach szybkiej obsługi i picie słodzonych napojów.

Mając na uwadze te zastraszające dane Narodowy Fundusz Zdrowia szeroko promuje zdrowy tryb życia, zdrowe żywienie oraz ruch. Do akcji przystąpiła też nasza placówka. W klasach I-III zrealizowany został projekt pt. „Czysta woda-zdrowia doda” stworzony przy współpracy Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Celem przeprowadzonych zajęć było:

- Doskonalenie wiedzy uczniów na temat funkcji wody w organizmie ludzkim.

- Zobrazowanie ilości cukru w napoju gazowanym, soku warzywno – owocowym, wodzie smakowej oraz mineralnej.

- Zachęcanie do picia czystej wody, zamiast napojów słodzonych.

Uczniowie podczas zajęć wykonywali eksperymenty, nabywali wiedzę o szkodliwości napojów gazowanych i słodzonych oraz o tym że przeciętny Polak spożywa rocznie 50 kg cukru. Każde dziecko zrobiło swoją własną, zdrową lemoniadę. Na koniec uczniowie odczytali wiersz o wodzie, który wkleili do zeszytu; otrzymali butelkę wody niegazowanej oraz list do rodziców promujący zdrowe nawyki żywieniowe.

Koordynatorzy projektu: Katarzyna Strynowicz, Dorota Zawadzka

• Światowy Dzień Ziemi

• "ZIEMIA DLA CZŁOWIEKA - CZŁOWIEK DLA ZIEMI" 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, promowanie zachowań proekologicznych. Jednym z zadań związanych z tym dniem było przeprowadzenie konkursu plastycznego wśród uczniów naszej szkoły. Komisja konkursowa -p. Dorota Zawadzka, p. Angelika Białopiotrowicz oceniła prace i przyznała wyróżnienienia uczniom, którzy wykazali się pomysłowością i techniką wykonania. Są to: Aleksandra Szerszeń, Monika Włodarczyk Michał Dorniak.

Gratulacje dla wyróżnionych oraz serdeczne podziękowania dla pozostałych uczestników konkursu.

Organizator konkursu - Agnieszka Przybysz.

• Praktyczna nauka zawodu

•  Podczas praktycznej nauki zawodu powstały pyszne desery z jogurtem naturalnym, z musli, i musem truskawkowo - brzoskiwniowym, udekorowane płatkami migdałowymi. To wszystko zjemy oczywiście po daniu głównym, którym są łazanki.