• Internat

•

Internat jest integralną częścią Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, współdziałającą ze szkołą w procesie kształcenia, opieki i wychowania.

Internat w naszej placówce to miejsce, w którym wychowanie odbywa się poprzez działanie, kierując się indywidualnymi możliwościami, potrzebami i zainteresowaniami każdego dziecka. Wychowankowie uczą się samorządności, samodzielności i funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Oferujemy:

• wykwalifikowaną opiekę wychowawczą,

• świetlice wyposażone w sprzęt audiowizualny

• sekcje i aktywności zapewniające wychowankom ich wszechstronny rozwój, uspołecznianie i usamodzielnianie.

Głównym celem działalności internatu jest zapewnienie opieki i przygotowanie wychowanków, na miarę ich możliwości, do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu. Wszelkie działania podjęte w internacie wynikają ze specyficznych potrzeb naszych podopiecznych i nastawione są na zapewnienie wszystkim wychowankom właściwych warunków psychospołecznych, bytowych, środowiskowych.

W Internacie panuje atmosfera serdeczności i otwartości. Jest to miejsce wypoczynku, zorganizowanego czasu wolnego oraz nauki własnej.

Działalność opiekuńczo-wychowawcza Internatu oparta jest na ogólnych założeniach i wytycznych systemu oświaty i wychowania. Placówka stwarza wychowankom bardzo dobre warunki materialno-bytowe i organizacyjne do właściwego przebiegu procesu kształcenia i wychowania pełniąc przy tym różne funkcje: opiekuńczą, społeczną, kompensacyjną, reedukacyjną, profilaktyczną i adaptacyjną. Internat stwarza warunki do ujawniania i rozwijania zainteresowań oraz uzdolnień wychowanków, zgodnie z ich dynamiką rozwoju umysłowego i psychofizycznego.

Internatowi należy przypisać dominującą funkcję wychowawczą, ponieważ głównym jego zadaniem jest działalność opiekuńczo – wychowawcza oraz stworzenie warunków najbardziej zbliżonych do warunków domu rodzinnego.