• „Rozwój naszą szansą – edukacja niepełnosprawnych w SOSW w Miłakowie”

•

Od dnia 10 kwietnia 2014 roku w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Miłakowie realizowany jest projekt „Rozwój naszą szansą – edukacja niepełnosprawnych w SOSW w Miłakowie” realizowany przez Powiat Ostródzki, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komisja rekrutacyjna powołana Zarządzeniem Nr 10/2014Starosty Ostródzkiego z dnia 3 marca 2014 r. w  składzie:

Przewodniczący Komisji - Koordynator szkolny,

Członek – Psycholog,

Członek – Pedagog,

Członek – nauczyciel

zakwalifikowała do udziału w zadaniu realizowanych w projekcie następująco:

Zadanie 1: Organizacja zajęć rozwijających umiejętności matematyczno – przyrodnicze, społeczne i obywatelskie, porozumiewania się w języku ojczystym

Zadanie 2: Organizacja zajęć rozwijających kreatywność i sprawność manualną, umiejętności techniczne i politechniczne, umiejętności kulinarne

Zadanie 3: – Organizacja zajęć kształtujących świadomość i ekspresją kulturalną

Zadanie 4: – Organizacja zajęć rewalidacyjnych rozwijających i wyrównujących braki programowe z zastosowaniem nowoczesnych form, metod pracy z uczniem niepełnosprawnym

Zadanie 5: – Organizacja zajęć terapeutyczno rehabilitacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi diagnostycznych i rehabilitacyjno-terapeutycznych

Zadanie 6: – Zajęcia terapii psychologicznej, rehabilitacji społecznej i sportowo – rekreacyjne dla uczniów z zaburzeniami zachowani i rozwoju

Zadanie 7: – Organizacja zajęć rozwijających funkcjonowanie społeczne dzieci i młodzieży niepełnosprawnej

Celem ogólnym projektu jest zwiększenie szans edukacyjnych 30 uczniów/uczennic SOSW w Miłakowie poprzez: zapewnienie dostępu do bezpłatnych zajęć dydaktyczno - wyrównawczych i pozalekcyjnych z wykorzystaniem nowych form nauczania, zmniejszenie dysproporcji w dostępie do nowoczesnych metod terapii i rehabilitacji w okresie od stycznia 2014 r. do maja 2015r.

Uczniowie uczestniczą w następujących formach zajęć:

1. Język polski
          2. Historia i WOS
          3. Przedmioty przyrodnicze
          4. Matematyka
          5. Rękodzielnictwo
          6. Warsztaty z robotyki – obsługa urządzeń domowych
          7. Modelarstwo
          8. Wylewanie i malowanie figur gipsowych
          9. Malowanie na szkle
          10. Dziewiarstwo i krawiectwo
          11. Rękodzieło artystyczne
          12. Zajęcia kulinarne
          13. Warsztaty teatralne
          14. Warsztaty muzyczne
          15. Zajęcia rewalidacyjne rozwijające kompetencję i umiejętności komunikowania i porozumiewania się w języku ojczystym
          16. Zajęcia rewalidacyjne rozwijające procesy poznawcze spostrzeganie, uwagę i pamięć z wykorzystaniem komputera i programów użytkowych
          17. Zajęcia rewalidacyjne wyrównujące braki programowe z przedmiotów przyrodniczych
          18. Zajęcia rewalidacyjne wyrównujące braki programowe z matematyki
          19. Zajęcia rewalidacyjne wyrównujące braki programowe z przedmiotów humanistycznych
          20. Zajęcia rewalidacyjne wyrównujące braki programowe z języka angielskiego
          21. Terapia metodą medycyny klasycznej EEG
          22. Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej
          23. Terapia psychologiczna
          24. Rehabilitacja społeczna i socjoterapia
          25. Zajęcia sportowo rekreacyjne „Rytm, muzyka, taniec z wykorzystaniem X-BOXa”
          26. Zajęcia sportowo – rekreacyjne „Tenis stołowy i ziemny”
          27. Zajęcia sportowo – rekreacyjne „Nordic-walking”
          28. Zajęcia sportowo – rekreacyjne „Grupa rowerowa”
          29. Zajęcia przygotowujące do podjęcia decyzji życiowych po zakończeniu nauki – poradnictwo edukacyjno – zawodowe
          30. Zajęcia zapewniające bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Czwartego czerwca uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miłakowie, uczestniczący w projekcie „Rozwój naszą szansą – edukacja niepełnosprawnych w SOSW w Miłakowie” realizowanego przez Powiat Ostródzki, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pojechali na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym planowanym punktem wycieczki była wizyta w Sejmie. W Sali obrad Sejmu zajęliśmy miejsca siedzące dla zwiedzających i  uczestniczyliśmy w ślubowaniu nowych posłów  obejmujących mandaty po  posłach, którzy zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego.

Następnym bardzo ważnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzając wystawy muzeum mogliśmy poznać historię Powstania we wszystkich jego aspektach-militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności.

Po przeżyciach i emocjach związanych z losami warszawiaków udaliśmy się do Kancelarii Prezydenta, gdzie wśród pracowników kancelarii mieliśmy okazję zjeść obiad.

Następnie udaliśmy się na długi spacer w ogrodzie zoologicznym.

Ostatnim punktem naszej wyprawy był najwyższy budynek w centrum Warszawy na placu Defilad - Pałac Kultury i Nauki. Wjechaliśmy 114 metrów do góry - na 30 piętro zdobywając taras widokowy ze wspaniałym widokiem na panoramę Warszawy.