• Historia Ośrodka

        •  

          Miłakowo założone zostało w 1302 roku jako podgrodzie strażniczego zamku krzyżackiego zbudowanego przez komturów elbląskich. Pierwotna nazwa osiedla – Libinstadt – pochodziła zapewne od nazwiska założyciela.

           

           

          Pierwsza wzmianka o Miłakowie jako mieście pochodzi z 1315 roku. Motyw herbu miasta wzięty został z pieczęci miejskiej używanej już w XIV wieku. Jest nim jeleń w polu heraldycznym. Obecnie Miłakowo jest jednym z małych ośrodków, położone w odległości 50 km od Olsztyna.

           

          W wyniku realizacji programu Miłakowo – agromiasto miejscowość ta wzbogaciła się o kompleks budynków oświatowych, których mogą pozazdrościć nawet duże miasta. Dzięki tej nowej inwestycji mógł powstać Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który funkcjonuje od 1 września 1986 roku. Obecnie w skład ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa i gimnazjum  dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym oraz internat. Zostały one utworzone w nowym kompleksie budynków oświatowych obok powszechnej szkoły podstawowej i przedszkola. To usytuowanie ośrodka z dziećmi upośledzonymi ułatwia im częsty kontakt z dziećmi i młodzieżą o normalnym rozwoju umysłowym.

           

          W kwietniu 1986 roku Kurator Oświaty i Wychowania występuje ze swoją propozycją do Wojewody Olsztyńskiego, gdzie zgłasza potrzeby w zakresie kształcenia specjalnego i mimo negatywnych opinii władz Miłakowa, proponuje utworzenie szkoły specjalnej.

           

          Powołanie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miłakowie zostało przypieczętowane Orzeczeniem z dnia 10 maja 1986 roku Nr OW II-139/4/86 Kuratora Oświaty i Wychowania. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy tworzy się z dniem 1 września 1986 roku w Miłakowie, ul. Olsztyńska 9a, z przeznaczeniem dla młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim. W skład ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa specjalna i internat.

           

          We władaniu SOSW znalazł się internat, 5 sal lekcyjnych (obecnie 13), kuchnia i stołówka (obecnie współwłasność ze szkołą podstawową i gimnazjum), sala korekcyjno – wyrównawcza.