Kliknij aby przejść do galerii
Informujemy, że nasza szkoła w okresie od 21.05.2015 do 31.12.2015r. wykonała zadania przewidziane regulaminem konkursu „Baw się i ucz! Szkoła przyjazna uczniowi” w sposób następujący i uzyskała certyfikat „Świetlica przyjazna uczniowi”:
Zadanie 1
Zorganizowanie przedstawienia /teatrzyku na podstawie wybranej bajki/opowiadania. Praca nad ciałem, głosem i przestrzenią. Zajęcia teatralne wykorzystują naturalną skłonność dziecka do zabawy i naśladowania. Ocena jury na podstawie prac plastycznych/sprawozdań przesłanych do jury.
Wykonanie:
W ramach realizacji zadań konkursu nasi wychowankowie zaprezentowali opowiadanie pantomimiczne „Ogrodnik i drzewa”. Zabawa w teatr pantomimiczny uruchamia w dzieciach najbardziej skuteczną metodę – uczenie się przez przeżywanie i naśladowanie. Dzieci uczą się wejść w graną rolę zgodnie z własną wyobraźnią, a także z uwzględnieniem określonych w danym momencie stanów emocjonalnych. Potrafią improwizować, wyrażać własne i cudze przeżycia za pomocą gestu, ruchu i mimiki. Pantomima aktywizuje ciało i umysł, mobilizuje do działania, pomaga eliminować negatywne emocje i napięcia. Rozbudza wiarę we własne możliwości. Swobodny ruch przy muzyce ma wartość profilaktyczną i terapeutyczną, a przede wszystkim pozwala spędzać czas , świetnie się bawiąc.
Przedstawienie „Ogrodnik i drzewa” było wspaniałą zabawą zarówno dla młodych aktorów jak i dla odbiorców naszej szkoły. Pantomima miała również przekaz jaką ważną rolę w wychowaniu odgrywa relacja nauczyciel – uczeń.
Zadanie 2
Przeprowadzenie debaty uczniowskiej nt. Zdrowie na talerzu zakończonej testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego przez szkołę (prace plastyczne, test wiedzy…). Ocena jury na podstawie prac przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
W ramach realizacji zadań konkursu 19.11.2015r. odbyły się zajęcia pt. „Zdrowie na talerzu”. Wzięli w nim udział wychowankowie Internatu przy SOSW w Miłakowie. Miejscem spotkania była świetlica ogólna w Internacie .Głównym celem zajęć było propagowanie zasad zdrowego odżywiania wśród społeczności internackiej. Zajęcia zaczęły się od przywitania uczestników wierszem na temat zdrowego odżywiania. Następnie za pomocą różnych przygotowanych środków dydaktycznych uczestnicy poznawali zdrowe zasady odżywiania zgodnie z piramidą żywieniową ,stworzyli plakat na temat produktów zdrowych i niezdrowych , rozwiązywali krzyżówkę , układali rozsypankę wyrazową.
Zajęcia odbyły się na zasadzie zabawy:
– poznawanie warzyw i owoców po zapachu , dotyku ;
-kalambury przedstawiając zagadki na temat zdrowego odżywiania.
Podsumowaniem zajęć była wspólna degustacja owoców.
Wspólnie spędzony dzień był okazją do zabawy, refleksji, rozmów, które przybliżyły nam prawdę, że zdrowie to jedna z największych wartość w życiu człowieka.
Nasza szkoła to miejsce, w którym uczymy się jak dbać o ten skarb.
Zadanie 3
Pogadanka z uczniami na temat wakacyjnych podróży na podstawie własnych przeżyć, zgromadzonych pamiątek i zdjęć. Wymienienie środków lokomocji, którymi poruszały się dzieci. Wykorzystanie mapy Polski/ świata do zaznaczenia miejsc odwiedzanych podczas podróży wakacyjnych. Ocena jury na postawie prac plastycznych przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
W ramach realizacji zadań konkursu we wrześniu bieżącego roku w internacie naszego Ośrodka zostały przeprowadzone zajęcia na temat „Moje wakacyjne wspomnienia”. Wychowankowie dzielili się wrażeniami z wakacji. Bardzo swobodnie i chętnie opowiadały o swoich letnich przeżyciach i przygodach, a także zdobytych umiejętnościach tj. pływanie, łowienie ryb, zdobywanie górskich szlaków. Wspominali nowopoznanych przyjaciół. Przywieźli wiele zdjęć i pamiątek: muszelki znad morza, góralską ciupagę, drewnianego aniołka z Sandomierza i inne fantazyjne przedmioty. W czasie zajęć poświęconych wakacyjnym wspomnieniom bawiliśmy się w wiele zabaw m. in. w „zgaduj-zgadula” gdzie dzieci na podstawie przyniesionych pamiątek , zdjęć zgadywali gdzie spędzali wakacje ich rówieśnicy. Dzieci miały również za zadanie opowiedzieć najciekawszą anegdotę jaka im się przytrafiła podczas wakacji. Wychowankowie wykonali prace plastyczne, najładniejsze prace zostały wyróżnione. Zrobiliśmy gazetkę ścienną na której zamieszczone zostały wszystkie prace, zdjęcia i pamiątki. Po zajęciach wybraliśmy się na spacer aby korzystać z ostatnich dni lata w tym roku.
Zadanie 4
Zorganizowanie w ramach w ramach tygodnia z Harrym Potterem konkursu na wykonanie czarodziejskiej różdżki i czapki. Ocena na podstawie prac plastycznych przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
W ramach realizacji zadań konkursu w dniach 23 – 26.11.2015r. w świetlicy internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miłakowie zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczno – wychowawcze „Tydzień z Harrym Potterem” według opracowanych scenariuszy.
Pierwszego dnia wychowankowie dowiedzieli się kim jest Harry Potter ( na podstawie fragmentu książki),Następnie dzieci podzielone zostały do Domów w Hogwarcie.
Każda grupa po przydzieleniu do Domów wykonała pracę plastyczną – Barwy Domu, do którego zostali przydzieleni i wpisanie się na listę jego mieszkańców, oraz wypisanie cech charakterystycznych mieszkańców każdego z „Domów”. Dzień drugi: czytanie fragmentów książki .
Następnie wychowankowie dobrali się w pary i wykonali czapki czarodzieja oraz różdżki. Później dzieci poznały jakie rzeczy potrzebne są uczniowi Szkoły Magii i porównały do przedmiotów ucznia normalnej, zwykłej szkoły.
Następnie uczniowie poznali standardowe zaklęcia używane przez Czarodziejów, a potem odbyła się rozmowa na temat „zaklęć” spotykanych w codziennym życiu – czyli słów: PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ. Objaśnienie jaką moc mogą mieć te słowa.
Tematem zajęć w trzecim dniu było: „ Strach ma wielkie oczy”. Wyjaśnienie z wychowankami znaczenia przysłowia i tego jak je rozumieją. Następnie Każdy narysował to czego się najbardziej boi oraz przedstawił pracę reszcie grupy i wyjaśnił co w tej pracy jest najbardziej straszne. Potem zajęliśmy się wymyślaniem zaklęcia, które odpędzi strach i co zrobić aby poradzić sobie ze strachem.
Potem rozmawialiśmy na temat symbolicznego wykorzystania różdżek w życiu codziennym np. gdy jest nam smutno, kiedy jesteśmy zmęczeni, kiedy pokłócimy się z koleżanką/kolegą, inne(propozycja dzieci). Zawsze w takiej sytuacji możemy wyobrazić sobie, że z różdżki wypływa czar ( wymyśleć sobie zaklęcie do konkretnego problemu)- pobudzanie twórczego myślenia. Czwartego dnia przeczytaliśmy fragment książki( Harry Potter i Kamień Filozoficzny” str. 213-223)- Inny rodzaj zwierciadła. Omówienie działania lustra” Ain Eingarp”. Zabawa w lustro:
Uczniowie dobierają się parami, ich zadaniem jest takie wyćwiczenie gestów i ruchów, aby wyglądało to na przeglądanie się w lustrze. Utrwalanie wiadomości których wychowankowie do tej pory nauczyli się o świecie Magii. Wykonanie przez każdego z uczestników portretu Harrego Pottera dowolną techniką. Wspólne wybranie najciekawszej pracy. Podziękowanie za udział i rozdanie każdemu z uczestników zajęć jego różdżki.
Zadanie 5
Rozmowa na temat bezpieczeństwa korzystania z Internetu i zakazu kontaktów z nieznajomymi w Sieci(szczególne uczulenie na przekazanie swoich danych, adresu, zachęty do spotkania). Ocena na podstawie prac/sprawozdań przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
W ramach realizacji zadań konkursu w świetlicy internatu odbyło się spotkanie z policjantem. Zajęcia dotyczyły ogólnych zasad bezpieczeństwa w Internecie ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska „cyberprzemocy”. Policjant uczulił wychowanków na szereg niebezpieczeństw z którymi można się spotkać w różnych sytuacjach życia codziennego a także szerzej opowiedział o niebezpieczeństwach czyhających na młodych ludzi w Internecie. Młodzież bardzo chętnie i z zaciekawieniem uczestniczyła w spotkaniu. Zadawała wiele pytań na które funkcjonariusz szczegółowo odpowiadał dając wiele ciekawych przykładów ze swojej pracy.
Zadanie 6
Przeprowadzenie szkolnego konkursu recytatorskiego pod hasłem ZOO Jana Brzechwy. Konkurs można rozwinąć o prace plastyczne. Ocena na podstawie prac plastycznych/zdjęć/sprawozdań przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
W ramach realizacji zadań konkursu 18 listopada 2015 roku w świetlicy internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Miłakowie odbył się szkolny konkurs recytatorski pt. „Jesień oraz ZOO według Jana Brzechwy”.
Konkurs recytatorski ma na celu przede wszystkim rozwijanie zdolności recytatorskich u dzieci, zainteresowanie wychowanków twórczością poetycką, zachęcanie do publicznych występów na scenie oraz prezentację i umiejętności uczniów. W konkursie wzięło udział 15 uczniów. Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, PDP. Każdy uczestnik zaprezentował na forum przygotowany przez siebie wiersz, a jury dokonało oceny. Pod uwagę brano przede wszystkim: poprawność wykonania, interpretację, dostosowanie utworu do możliwości ucznia oraz ogólny wyraz artystyczny. Po naradach jury ogłosiło wyniki. Po ogłoszeniu wyników konkursu uczestnicy otrzymali nagrody.
Zadanie 7
Uczyć, bawić, wychowywać. Pogadanka z uczniami nt. roli świetlicy szkolnej. Ocena na podstawie prac pisemnych/plastycznych przesłanych do jury.
Wykonanie:
W ramach realizacji zadań konkursu uczniowie wzięli udział w licznych zajęciach świetlicowych podczas których przybliżyli sobie wiadomości na temat roli świetlicy szkolnej w życiu szkoły, zapoznali się z zasadami jej działania i obowiązującym regulaminem.
Wychowankowie uczestniczyli w szeregu zajęć i warsztatów m. in. :”Savoir Vivre- dobre maniery”, tanecznych(zumba), zajęcia plastycznych(wykonywanie kartek okolicznościowych, decupage itp.) oraz
wychowawczych. Dzięki tym zajęciom dzieci nauczyły się integrować i współpracować z grupą, rozwinęły twórcze myślenie oraz umiejętności manualne, poznały wiele ciekawych gier i zabaw, wiedzą jak kreatywnie spędzać czas wolny.
Zadanie 8
Zorganizowanie przez pracowników świetlicy szkolnej dnia wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji z dostosowaniem do wieku uczniów. Ocena na podstawie prac plastycznych/zdjęć przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
W ramach akcji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w maju w naszej szkole odbyła się „Noc bibliotek”. Celem zajęć było promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Wspólne czytanie oraz zorganizowane zabawy pełniły rolę terapeutyczną, szczególnie dla wychowanków z problemami emocjonalnymi i trudnościami wychowawczymi. Staraliśmy się udowodnić dzieciom, że czytanie może być atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego. Dzieci spędziły wspaniały wieczór.
Zadanie 9
Przygotowanie przez pracowników świetlicy szkolnej opinii na temat pracy z uczniem zdolnym oraz z uczniem mającym trudności w nauce. Ocena na podstawie pisemnych opinii przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
Uczniowie różnią się między sobą zdolnością przyswajania wiedzy. Każdy z uczniów jest inny, jego poziom funkcjonowania w szkole, zachowanie, możliwości i ograniczenia
są indywidualnie zróżnicowane. Uświadomienie sobie przez nauczyciela sytuacji, z jakimi może się spotkać w kontakcie z uczniem upośledzeniem umysłowym, pomoże mu bardziej wnikliwie obserwować
i odpowiednio dostosowywać zadania do możliwości ucznia. Identyfikacja trudności ucznia
i zadań edukacyjno-terapeutycznych pozwala na stworzyć planu działania pedagogicznego możliwie skutecznego i dostosowanego indywidualnie do ucznia.
Są więc tacy, którzy z łatwością opanowują określony materiał, są też tacy, którzy mają trudności. Uczniowie osiągający dobre wyniki w nauce mobilizowani są przez nauczycieli
do udziału w konkursach, olimpiadach, zawodach, do samodzielnego przygotowywania referatów, do udziału w zajęciach kół zainteresowań itp.
Zakres pracy z uczniem zdolnym dzieli się na trzy kategorie: indywidualizację w procesie lekcyjnym, indywidualizację na zajęciach pozalekcyjnych, udział w zajęciach pozaszkolnych. Indywidualizacja procesu nauczania odbywa się przez różnicowanie i rozszerzane treści programu nauczania, nauczanie wielopoziomowe. Można je realizować przez: zadawanie dodatkowych prac domowych, dodatkowych zadań podczas sprawdzianów, przygotowanie przez uczniów referatów z tematów rozszerzających, zachęcanie do czytania fachowych czasopism, zwracanie uwagi na ścisłość i precyzję wypowiedzi, korygowanie przez ucznia błędów kolegów, kształtowanie przez nauczyciela wiary ucznia we własne możliwości.
Innymi formami pracy z uczniem zdolnym podczas lekcji są: praca grupach o podobnym poziomie uzdolnień, gdzie zadawane są zadania trudniejsze dla grup zdolniejszych; praca w grupach, w których uczniowie uzdolnieni pełnią rolę liderów, a praca może być formą konkursów. Aby nauczyciel mógł pomóc w rozwoju twórczych umiejętności uczniów, musi umieć wykryć posiadane zdolności, zainteresowania, określić cechy temperamentu uczniów, ich motywację, potrzeby i aspiracje, dostosować proces nauczania do procesu uczenia się. Możliwości intelektualne ucznia nie zawsze uwidaczniają się na starcie, dlatego bardzo ważna jest tu praca, dzięki której uczeń nabywa cenne umiejętności poznawcze. Konieczna jest jej akceptacja przez ucznia, elementy zachęty nauczyciela na przykład dobra ocena, elementy uznania w oczach nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów, czyli całego środowiska.
W pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną należy stosować różne metody nauczania. Bardzo ważne jest, by każdy uczeń miał możliwość rozwoju na miarę swojego potencjału i temperamentu. Uczniowie, którzy nieustannie borykają się z nauką, byle dotrzymać kroku kolegom, bowiem ich ograniczone szkolne zdolności lub defekty procesów uczenia się spowalniają postępy. Mogą na przykład poprawnie wymawiać czytane słowa, ale nie rozumieją ani nie zapamiętują ich na tyle, by efektywnie uczyć się samemu. Albo znają podstawowe zasady arytmetyczne, ale nie rozumieją i nie potrafią rozwiązać problemów wymagających zastosowania tych zasad. Im bardziej tacy uczniowie odstają, tym trudniej uczyć ich przy użyciu materiałów dydaktycznych i metod przeznaczonych dla uczniów w ich klasach. Jednak odpowiednio nauczani, mogą czynić systematyczne postępy i osiągnąć dość, żeby zadowolić i siebie, i nauczyciela, jeśli nawet ich wyniki ogólne są gorsze niż pozostałych uczniów. Nie ulega wątpliwości, że właściwa interwencja pedagogiczna odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu trudności szkolnych. Uczniom należy zapewnić możliwości rozwinięcia swojego potencjału. Aby to osiągnąć, systemy edukacyjne powinny być elastyczne i dopuszczać dużą różnorodność, a dzieci o specjalnych potrzebach musza mieć dostęp do odpowiednich środków i wsparcia. Można stosować różne sposoby, np. przygotować otoczenie, aby było ciekawsze i bardziej sprzyjające skupieniu, stosować system małych nagród za rozpoczęcie i ukończenie pracy. Nie jest to jednak trwała metoda - gdy minie entuzjazm z otrzymanej nagrody, zapał spadnie, a dodatkowo ciągłe stosowanie nagród w sytuacjach wykonywania zadań wyrabia u dziecka postawę roszczeniową i robienia prac "za coś". Często konieczne jest zastosowanie delikatnej, lecz stałej perswazji. Aby dziecko ukończyło rozpoczęte zadanie, trzeba wyrabiać w nim przyzwyczajenie do przestrzegania zasad, przyzwyczajenie do wytrwałości. Początkowo zadania do wykonania powinny być bardzo krótkie. Gdy dziecko nauczy się, że rozpoczętą pracę należy doprowadzić do końca, można powoli powierzać mu zadania wymagające coraz dłuższego czasu skupienia.
Indywidualizacja pracy zarówno z uczniem mającym trudności w nauce jak i z uczniem zdolnym wpływa dobrze na stosunki interpersonalne, ale też na rozwój poszczególnych uczniów. Wyrównuje szanse, pozwala uzyskać to, co najlepsze w uczniach i nauczycielu, rozwijać ich mocne strony, ale również daje możliwość poznania słabych stron, nad którymi należy pracować.
Zadanie 10
Zorganizowanie, w ramach tygodnia Złota Polska Jesień, ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/zdjęć/prac plastycznych pt. Jesienny spacer dla uczniów, gdzie wygranego wyłonią uczniowie poprzez głosowanie. Ocena na podstawie zdjęć/ prac plastycznych oraz zestawienia głosów, przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
W ramach realizacji zadań konkursu w październiku w naszym Ośrodku odbył się II Konkurs Plastyczny „Już jesień..”. Wpłynęło dużo ciekawych prac płaskich i przestrzennych .Nasi uczniowie wykazali się dużą pomysłowością stosując różne techniki. Dzieci wykonywały prace korzystając z materiałów plastycznych a także z darów natury. W dniu 10.11.2015 r. Komisja Konkursowa przyznała 3 pierwsze miejsca i 3 wyróżnienia. Pozostali uczniowie , którzy brali udział otrzymali owoce.
Wnioski, uwagi, oceny konkursu, jego programu i organizacji:
W Konkursie „ Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi!” brał udział cały Internat przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Miłakowie. W pracę nad realizacją zadań zaangażowani byli wszyscy nauczyciele i wychowankowie. Każde z zadań zostało zaplanowanie i przeprowadzone przez poszczególnych nauczycieli.
Koordynator:
Monika Czarnecka
Współorganizatorzy i wykonawcy w/w zadań:
Małgorzata Giemza
Iwona Tomasz
Alicja Dziórzyńska
Anna Żarnoch
Dorota Kiekiert
Dorota Zawadzka
Ewa Jaświan
Ireneusz Szwechowicz
Mariola Hermanowicz