W ramach projektu zorganizowano dwa warsztaty z carvingu, na których uczestnicy wspólnie wycinali, tworzyli i rzeźbili w warzywach i owocach motywy roślinne i zwierzęce. Były to bardzo kreatywne zajęcia połączone z fantastyczną, pełną radości zabawą.
Projekt : Wsparcie rodzin SOSW w Miłakowie. Zadanie: Zajęcia z carvingu
- 2
Projekt pt. : Wsparcie rodzin SOSW w Miłakowie. Zadanie: Szkoła dla rodziców
W ramach realizacji projektu „Wsparcie rodzin SOSW w Miłakowie” rodzice maja możliwość wzięcia udziału w warsztatach kształtujących umiejętności wychowawcze – „Szkoła dla Rodziców”.
Cykl warsztatów łącznie obejmuje 40 godzin, składa się z 10 spotkań warsztatowych po 4 godziny każde. Warsztaty dopełniane są kontaktem indywidualnym, z którego
w bezpiecznych warunkach skorzystać może każdy rodzic lub wychowawca.Szkoła dla Rodziców, to propozycja dla tych, którzy chcą lepiej rozumieć i mądrzej kochać swoje dzieci, dla tych, którzy chcą rozwinąć swoje kompetencje rodzicielskie lub wychowawcze.
Szkoła dla Rodziców, to cykl warsztatów podczas których rodzice mają okazję sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne, odkryć powody porażek wychowawczych oraz poznać nowe sposoby porozumiewania się z dziećmi. Cennym elementem zajęć jest możliwość doświadczenia różnych sytuacji z perspektywy dziecka i rodzica.
Celem spotkań jest pokazanie rodzicom nowych sposobów komunikowania się
z dziećmi oraz bezpiecznych sposobów reagowania w sytuacjach problemowych.Ci, którzy biorą udział w warsztatach dowiadują się m.in. jak pomóc dzieciom,
by radziły sobie z własnymi uczuciami, w jaki sposób z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice, w jaki sposób zachęcić dziecko do współpracy. Poznają różnice między karą
a konsekwencją, dowiadują się w jaki sposób zachęcać dziecko do samodzielności, w jaki sposób reagować w sytuacjach konfliktu, jak uwolnić dziecko od grania ról oraz w jaki sposób mądrze chwalić swoje dzieci.Dzięki nowym umiejętnościom rodzice będą bardziej świadomi siebie w kontakcie
z dzieckiem, uwrażliwią się na potrzeby dzieci, będą potrafili otwarcie porozumiewać się
ze swoimi dziećmi oraz lepiej radzić sobie w sytuacjach problemowych.
Projekt pt. : Wsparcie rodzin SOSW w Miłakowie. Zadanie: Dyżur pedagoga
Zajęcia mają na celu wsparcie uczniów i ich rodzin w radzeniu sobie z problemami wychowawczymi rodzinnymi i osobistymi oraz podniesienie poziomu kompetencji interpersonalnych.
W ramach spotkań uczniowie rozwijają umiejętności radzenia sobie w codziennych sytuacjach, otrzymują wsparcie w nabywaniu kompetencji społecznych takich, jak: umiejętności rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracy i porozumienia w grupie. Jest też czas na wspólną zabawę, zajęcia integracyjne, plastyczne i kulinarne ( pieczenie pierniczków w okresie świątecznym), które służą wzmocnieniu poczucia własnej wartości, rozwijaniu zainteresowań, budowaniu i podtrzymywaniu pozytywnych relacji i interakcji społecznych.
Poprzez cykl spotkań uczniowie lepiej się poznają, integrują się jako zespół , uczą porozumiewać się w grupie, poznają uczucia i emocje, rozwijają umiejętność komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
Spotkania są doskonałą okazją dla dzieci i młodzieży, by mogły kształtować umiejętności współpracy w grupie, nauczyć się komunikacji i rozwiązywania problemów. Podczas zajęć uczniowie otrzymują wiele informacji zwrotnych i wsparcie - zarówno pedagoga, jak i pozostałych osób w grupie. To dla nich szansa, by w bezpiecznej atmosferze nauczyć się, jak radzić sobie w kontaktach z innymi.
Działanie skierowane są także dla rodziców i opiekunów. Jest to pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, rodzinnych, osobistych, dodatkowe wsparcie w odzyskiwaniu pełnych zdolności życiowych i możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Projekt pt. Wsparcie rodzin SOSW w Miłakowie. Zadanie: Warsztaty rękodzieła
Na warsztatach rękodzieła uczestnicy projektu zapoznali się z techniką wylewania i malowania figurek gipsowych, z elementami decoupage ,zaplanowano także zajęcia z wykorzystaniem techniki qullingu. Przygotowano ozdoby świąteczne oraz stroiki bożonarodzeniowe. Zastosowane formy i metody pracy zostały dostosowane do możliwości manualnych poszczególnych osób. Celem zajęć było kształtowanie zainteresowań i zamiłowań rękodzielniczych, spędzanie w sposób czynny i twórczy wolnego czasu, poznawanie różnych form i technik artystycznych, rozwijanie i podtrzymywanie więzi rodzinnych. Twórcza praca pozwala przeżyć satysfakcję z własnych dokonań, wzmacnia wiarę w siebie i we własne możliwości ,poprawia samoocenę.
Projekt: Wsparcie rodzin SOSW w Miłakowie. Zadanie: Świetlica socjoterapeutyczna
Świetlica Socjoterapeutyczna przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym powstała w ramach projektu „Wsparcie rodzin SOSW w Miłakowie”. Utworzona została dla dzieci i ich rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Celem pracy Świetlicy Socjoterapeutycznej jest wspieranie potencjału rozwojowego ucznia i stwarzanie warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz w środowisku społecznym, a także pomoc ich rodzinom w lepszym funkcjonowaniu społecznym i sprawowaniu jej podstawowych funkcji.
W ramach projektu zakupiono do świetlicy meble: dwa regały, 3 stoły i 12 krzeseł, rolety zaciemniające, sprzęt elektroniczny: laptop, rzutnik i kserokopiarkę oraz stół do tenisa stołowego, piłkarzyki i różne gry karciane i planszowe.
Świetlica Socjoterapeutyczna funkcjonuje od 1 października 2020 roku, 12 godzin w tygodniu z możliwością zmiany w zależności od potrzeb. Podczas pobytu w świetlicy dzieci uczestniczą w zajęciach komputerowych, sportowych, plastycznych, rękodzielniczych, kulinarnych, dydaktycznych, profilaktycznych i innych; odrabiają prace domowe, grają w gry stolikowe i inne, oglądają bajki i filmy, wykonują różne prace plastyczne i techniczne.
Realizacja projektu ,,Wsparcie rodzin SOSW w Miłakowie''.
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Miłakowie od 1 września 2020r. realizuje Projekt pt.: „Wsparcie rodzin SOSW w Miłakowie” nr RPWM.11.02.03-28-0094/19, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu RPWM.11.00.00 Włączenie społeczne, Działanie : RPWM.11.02.00 "Ułatwienie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym. Poddziałanie: RPWM.11.02.03 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym – projekty konkursowe, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
W ramach projektu „Wsparcie rodzin SOSW w Miłakowie” realizowane są zajęcia, które cieszą się wielkim zainteresowaniem uczniów i ich rodzin:
-
- „Szkoła dla rodziców”
- „Zarządzanie budżetem domowym”
- „Coaching dla uczestników”
- „Cyberprzemoc”
- „Warsztaty kulinarne”
- „Warsztaty samoobrony”
- „Warsztaty dietetyczne”
- „Warsztaty recyklingu”
- „Warsztaty florystyczne”
- „Warsztaty carvingu”
- „Warsztaty rękodzieła”
- „Warsztaty z kompetencji społecznych”
- Ośrodek zapewnia specjalistów: prawnika, psychologa, pedagoga oraz socjoterapeutę na dyżury w szkole w ramach „Poradnictwa specjalistycznego dla rodzin, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych”,
- naszych uczniów w miejscu zamieszkania odwiedza psycholog dziecięcy oraz psycholog rodzinny,
- w miejscu zamieszkania odbywają się zajęcia „Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach” (TSR).
-
Czas wolny
Tego roku mamy piękną zimę, dlatego w ramach czasu wolnego w internacie aktywnie korzystamy z jej uroków. Zabawy zimowe na świeżym powietrzu...lubimy to.
4
Walentynkowe Pierniki
Z okazji Walentynek w ramach wolontariatu nasi wychowakowie dekorowali własnoręcznie pieczone ciasteczkowe serca. Następnie wraz z nauczycielami rozdawali je instytucjom i mieszkańcom Miłakowa. To był miły gest.
6
Bezpieczna zima
TURNIEJ SPORTOWY " BEZPIECZNA ZIMA" W dniu 17.02. 2021 roku odbył się w internacie SOSW w Miłakowie turniej sportowy pod hasłem " BEZPIECZNA ZIMA ". Dzieci wraz z wychowawcami grup wychowawczych uczestniczyły w różnych konkurencjach sportowych: rzut śnieżką do kosza, slalom, tor przeszkód, strzał śnieżką do bramki, układanie puzzli i hasła " BEZPIECZNA ZIMA ", quiz, kalambury, numery alarmowe. Wszyscy świetnie się bawili. Celem wspólnej zabawy była integracja wychowanków internatu oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu zimą. Organizatorzy: M. Czarnecka, M. Hermanowicz, A. Żarnoch, M. Giemza.
2
Światowy Dzień Kota
W dniu 17.02.2021 obchodziliśmy w naszej szkole " Światowy Dzień Kota". Uczniowie klas I - III i SP. OU bardzo chętnie wzięli udział w tej akcji . Czekało na nich wiele atrakcji: rysowanie kota z zamkniętymi oczami , zadania do wykonania , wiersze i informacje o kotach, kolorowanki. Na koniec każdy z uczestników wykonał dla siebie maskę kota. Było zabawnie i wesoło. Akcję przygotowały : Beata Tomasz i Ewa Jaświan
1
Wielkopostna Skrzynka Dobrych Uczynków
Rozpoczynający się Wielki Post jest dobrą okazją do pracy nad samym sobą. W naszej szkole powstała "Wielkopostna skrzynka dobrych uczynków". Każdy chętny może przyłączyć się do wypełnienia zadania, które jest inne każdego dnia, kto je wykona wrzuca do skrzynki kartkę z imieniem i nazwiskiem oraz datą.Na koniec Wielkiego Postu podliczymy dobre uczynki, a ich "wykonawcy" zostaną nagrodzeni. p. Angelika Białopiotrowicz
Walentynki w Branżówce
Walentynki to nie tylko dzień zakochanych, ale też okazja do nawiązania bliższych relacji rówieśniczych, wzajemnej integracji. I w tym celu uczniowie klasy II branżowej wspólnie z wychowawcą zorganizowali walentynkowe spotkanie. Blask świec, nastrojowa muzyka sprzyjały przekazaniu sobie nawzajem miłych słów, złożeniu sympatycznych dedykacji.To był miły wieczór.
1
Nordic Walking
Nordic Walking to doskonała forma rekreacji i wpoczynku po zajęciach lekcyjnych. Grupa naszych dziewcząt, niezależnie od pory roku, chętnie i aktywnie spędza w ten sposób czas. Zapraszamy do tej formy aktywności więcej ochotników. p. Agnieszka Przybysz
Tydzień języka polskiego
W dniach od 8 do 12 lutego 2021r. w naszej szkole odbyłsię "TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO". Na uczniów każdego dnia, czekały nowe zadania, pt.: dzień magicznych słów, łamigłówki ortograficzne, wiersze i bajki. Dzieci chętnie i z zaangażowaniem brały udział w zabawie. Wszystkim serdecznie dziękuję p. Monika Szałaj.
Tłusty czwartek
Oby tradycji stało się zadość, w tłusty czwartek nie mogło zabraknąć pączków.
3
Dzień Bezpiecznego Internetu - 09.02.2021r.
Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był w Polsce pod hasłem ,,Działajmy razem''. W naszej szkole na rzecz bezpieczeństwa w sieci podjęliśmy również szereg działań, które kontynuowane będą nie tylko podczas lekcji informatyki. Chcemy by nasze dzieci i młodzież były bezpieczne podczas korzystania z internetu.
5
Nauka przez zabawę.
Nauka nie musi być nudna. Nasi uczniowie podczas zajęć rozwijających kreatywność, edukacji plastycznej a nawet matematyki poznają nowe metody pracy, które sprawiają im wiele radości, uczą abstrakcyjnego i logicznego myślenia.
9
Śnieżne zabawy
Tegoroczna zima bardzo hojnie obdarowała nas śniegiem, z czego cieszą się duzi i mali. Nasi najmłodsi uczniowie podczas zajęć wf.
Ferie zimowe
Tegoroczne ferie zimowe w całej Polsce trwają od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r.
Wigilia Szkolna 2020
Jak co roku cała społeczność szkolna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miłakowie spotkała się, by wspólnie świętować cud Bożego Narodzenia. Tym razem, ze względu na pandemię, odbyły się klasowe spotkania wigilijne, w małym gronie, wraz z wychowawcami i opiekunami z internatu. Przy śpiewie kolęd wspólnie spożyliśmy przygotowane potrawy wigilijne przy tradycyjnie nakrytych stołach.
Archiwum Aktualności