Na Zajęciach Kształtujących Kreatywność klasa I SPDP uczyła się piec chałki drożdżowe . A to efekt ich pracy
Na Zajęciach Kształtujących Kreatywność klasa I SPDP uczyła się piec chałki drożdżowe . A to efekt ich pracy
PROJEKT ,,CZYSTA WODA-ZDROWIA DODA''
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób, z czego 25 % o tym nie wie. Na Warmii i Mazurach na cukrzycę choruje 60 529 mieszkańców. Większość to cukrzyca typu 2, czyli ta, która bezpośrednio związana jest z trybem życia.
Blisko 1/3 ośmiolatków w Polsce pije kolorowe i słodzone napoje minimum raz w tygodniu. Gdy dodamy do tego słodkie przekąski na drugie śniadanie, zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego i długie godziny przed komputerem, nasze dzieci poważną chorobę mają gwarantowaną.
WHO podaje, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Ponad 18 % jedenasto i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest otyłych. Cukrzyca, nadciśnienie, problemy ze stawami. To tylko kilka przykładów z długiej listy chorób, którym sprzyja jedzenie w barach szybkiej obsługi i picie słodzonych napojów.
Mając na uwadze te zastraszające dane Narodowy Fundusz Zdrowia szeroko promuje zdrowy tryb życia, zdrowe żywienie oraz ruch. Do akcji przystąpiła też nasza placówka. W klasach I-III zrealizowany został projekt pt. „Czysta woda-zdrowia doda” stworzony przy współpracy Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Celem przeprowadzonych zajęć było:
- Doskonalenie wiedzy uczniów na temat funkcji wody w organizmie ludzkim.
- Zobrazowanie ilości cukru w napoju gazowanym, soku warzywno – owocowym, wodzie smakowej oraz mineralnej.
- Zachęcanie do picia czystej wody, zamiast napojów słodzonych.
Uczniowie podczas zajęć wykonywali eksperymenty, nabywali wiedzę o szkodliwości napojów gazowanych i słodzonych oraz o tym że przeciętny Polak spożywa rocznie 50 kg cukru. Każde dziecko zrobiło swoją własną, zdrową lemoniadę. Na koniec uczniowie odczytali wiersz o wodzie, który wkleili do zeszytu; otrzymali butelkę wody niegazowanej oraz list do rodziców promujący zdrowe nawyki żywieniowe.
Koordynatorzy projektu: Katarzyna Strynowicz, Dorota Zawadzka
"ZIEMIA DLA CZŁOWIEKA - CZŁOWIEK DLA ZIEMI" 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, promowanie zachowań proekologicznych. Jednym z zadań związanych z tym dniem było przeprowadzenie konkursu plastycznego wśród uczniów naszej szkoły. Komisja konkursowa -p. Dorota Zawadzka, p. Angelika Białopiotrowicz oceniła prace i przyznała wyróżnienienia uczniom, którzy wykazali się pomysłowością i techniką wykonania. Są to: Aleksandra Szerszeń, Monika Włodarczyk Michał Dorniak.
Gratulacje dla wyróżnionych oraz serdeczne podziękowania dla pozostałych uczestników konkursu.
Organizator konkursu - Agnieszka Przybysz.
W ramach projektu Kreatywne Prace Plastyczne zorganizowaliśmy konkurs "Kwiaty Pokoju".Prace miały zawierać elementy kolorystyczne nawiązujące do flagi Ukrainy. Udział w konkursie wzięło 32 uczniów. Wyróżnienia otrzymali : Sylwia Romanowska , Kuba Romanowski, Kacper Kramarczyk, Weronika Kamińska , Aleksandra Szerszeń
Podczas praktycznej nauki zawodu powstały pyszne desery z jogurtem naturalnym, z musli, i musem truskawkowo - brzoskiwniowym, udekorowane płatkami migdałowymi. To wszystko zjemy oczywiście po daniu głównym, którym są łazanki.
Uczniowie klas 1-3 oraz Zespół Muzyczny stworzyli pod kierunkiem p.Angeliki B. i p. Asi S. piękne życzenia wielkanocne. Przy scenerii pustego grobu na melodię "Panie Janie" obwieścili Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
Co poniosę w koszyczku wielkanocnym? Jaka jest symbolika potraw? Podczas Wielkiego Tygodnia, na lekcji religii, uczniowie odpowiedzieli na te pytania a następnie przygotowali wielkanocny koszyczek. Na koniec lekcji każdy symbolicznie mógł skosztować przygotowane potrawy.
Wielki Czwartek jest Dniem Kapłanów. Jako społeczność szkolna składamy serdeczne życzenia wszystkim kapłanom a zwłaszcza tym którzy przed laty pracowali w naszym Ośrodku, którzy zawsze nieśli nam Dobre Słowo, którzy towarzyszą nam w szkolnych uroczystościach.
Wielkanocny konkurs plastyczny pt.,, Zajączek Wielkanocny '' rozstrzygnięty. W konkursie wzięło udział 30 uczniów. Jury w składzie . K. Strynowicz, p. B. Cienki. D. Zawadzka oceniło samodzielność, pomysłowość oraz kreatywność. Pod uwagę wzięło również technikę wykonanej pracy. Przyznane zostały następujące miejsca : I - Piotr Wirtek
II - Malwina Gawrońska
III - Lidia Cieszynska.
Wszyscy pozostali uczniowie otrzymują słodkie nagrody pocieszenia. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych. Organizatorzy, Beata Tomasz, Iwona Tomasz
Jajko - symbol wielkanocny można świetnie wykorzystać podczas różnych eksperymentów na lekcji chemii. Uczniowie klasy siódmej sprawdzali m.in. dlaczego jajko nie tonie w słonej wodzie, które jajko kręci się szybciej-surowe czy gotowane, jak to się dzieje, że jajko skacze. Oddzielali żółtko od białka za pomocą plastikowej butelki. Nie zabrakło też kolorowych akcentów - lampy lawy, tęczy z mleka czy cukierków skittles. Zajęcia bardzo zaangażowały uczniów i pozwoliły nauczyć się przy okazji zabawy wielu ciekawych rzeczy.
7 kwietnia swoje święto obchodzili Pracownicy Służby Zdrowia. Nasi uczniowie złożyli życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom medycznym na ręce pielęgniarki szkolnej Pani Marzenki
Wielkanocne kartki świąteczne wraz z życzeniami wysłaliśmy do podopiecznych projektu Wspólnie wygrajmy wrażliwość, którego bohaterami są dzieci z zespołem Downa. Wesołe i kolorowe kartki z wielkim zaangażowaniem przygotowały wraz z uczniami - p. Hania, p. Beata, p. Ewa, p. Agnieszka.
Nasi wychowankowie i wolontariusze wspólnie z wychowawczynią wykonali kartki świąteczne. Kartki zostały przekazane do szpitala w Morągu dla personelu medycznego.
A oto efekt pracy uczniów Szkoły Branżowej podczas praktycznej nauki zawodu.
Akcja Charytatywna dla Seniora "Wielkanoc" jak zwykle udała się, wolontariusze spisali się na medal. A seniorzy obdarowali nas uśmiechem wdzięczności.
Dnia 7.04.2022r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu grup wychowawczych internatu na plakat pt. "Ekologia to nasz obowiązek". Komisja w składzie p.A.Druszcz, p.E.Jaświan, p.K.Strynowicz wyłoniła laureatów:
I miejsce - grupa IV
II miejsce - grupa III
III miejsce - grupa II
IV miejsce - grupa I Gratulujemy zwycięzcom. Organizator p. M.Hermanowicz.
7 kwietnia wieczoru w ramach zajęć w bibliotece szkolnej, przenieśliśmy się do Smerfowej Wioski. W tle smerfowych piosenek odbywały się konkursy ze znajomości bajek, zabawy ruchowe np. "Uwaga, Gargamel patrzy!!", kalambury o emocjach. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy ponownie
Chcielibyśmy podzielić się radością, że Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie podarował nam 7 komputerów stacjonarnych, które jeszcze mogą posłużyć naszym uczniom. Serdecznie dziękujemy za życzliwość. Niech nasze słoneczne logo będzie wyrazem wdzięczności za ten piękny gest.
Uczniowie nadal realizują projekt # kreatywne prace plastyczne. Otrzymaliśmy podziękowanie i gratulacje od autorki projektu za piękne prace i zaangażowanie.
Powered by aSc EduPage