8-letni Mateusz marzy, aby na swoje urodziny otrzymać wiele kartek. Postanowiliśmy przyłączyć się do ogłoszonej akcji i wykonaliśmy własnoręcznie 31kartek.
Życzymy Mateuszowi wiele zdrowia i radości!!!
Aktualności
Kartki dla Mateusza!!!
NOC SÓW
Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie poświęcone tym ptakom. Przełom marca i kwietnia to okres bardzo aktywny dla większości naszych sów. Są w czasie okresu godowego i pohukują aż włos jeży się na głowie, albo pióra oczywiście.
Grupa uczennic wraz z p. Agnieszką postanowiły bliżej „zapoznać się” ze zwyczajami tych tajemniczych ptaków.
Wieczorem, w pracowni przyrodniczej, obejrzałyśmy film „Sowy Polski”, dzięki któremu można było poznać gatunki sów, ich odgłosy, zwyczaje i cechy charakterystyczne wyglądu. Po projekcji czas był na zadanie plastyczne. Uczestnicy zajęć przygotowali z szablonów sylwetki sów najczęściej występujących w Polsce. Zrobiłyśmy też sowy wykorzystując rolki papieru i kolorowe wycinanki. Na koniec zajęć wspólnie czytałyśmy ciekawostki z życia sów.
Czas nam mile upłynął przy słodkim poczęstunku. Była to ciekawa lekcja przyrody, która pozwoliła zrozumieć, jak rzadkimi ptakami są sowy, że trzeba je chronić. Zdobyta wiedza może będzie motywacją do samodzielnych obserwacji.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NOC SÓW.
Wycieczka do Muzeum w Ostródzie
Zwiedzając nasz region zawędrowaliśmy do muzeum w Ostródzie. Pozanliśmy ciekawostki i historie, których nie przeczytamy w podręcznikach. Nie obyło się bez zdjęć i dotykania eksponatów, a nawet ich zakładania ;)
Uczniowie klasy I ZSZ wraz z opiekunami: p. Haliną Gorczyńską i p.A. Przybysz zapraszają do zwiedzenia naszego powiatowego muzeum.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Muzeum w Ostródzie.
Szkoła wierna dziedzictwu
Uczestnicząc w projekcie " Szkoła wierna dziedzictwu" uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnego rodzaju działaniach związanych z historią . Grupa uczennic klasy II zawodowej odbyła wycieczkę po Miłakowie. Poznały historię miejscowości i zabytki, które ocalały po wojnie a także ciekawostki i tajemnice miasta.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkoła wierna dziedzictwu.
Dawne Miłakowo na fotografii
Uczniowie klas IV-VI przedstawili gazetkę szkolną pt: " Dawne Miłakowo na fotografii". Potrzebne materiały wyszukiwali w bibliotece szkolnej, bibliotece miejskiej i w internecie. Historia Miłakowa była kolejnym zadaniem w uzyskaniu certyfikatu " Szkoła wierna dziedzictwu", do którego uczniowie solidnie się przygotowali. Największym zainteresowaniem cieszyło się wyszukiwanie w internecie informacji i starych zdjęć przedstawiających miasto przed I i II wojną światową a także odnajdywanie miejsc przedstawionych na zdjęciach w aktualnym układzie ulic i budynków.
Halina Gorczyńska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dawne Miłakowo na fotografii.
„Świat toruńskiego piernika”
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Ostródy , aby zwiedzić „wędrującą” wystawę „Świat toruńskiego piernika” zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, która powstała w 2008 roku, jako wariant wystawy stałej. Wycieczka była częścią projektu " Szkoła wierna dziedzictwu".
Uczniowie klasy I ZSZ obejrzeli wystawę prezentującą tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło a także poznali świat XIX wiecznego przemysłu i handlu. Bardzo duże wrażenie wywołał stylizowany żaglowiec handlowych pływający po Morzu Bałtyckim i Północnym. Koga- żaglowiec była tłem dla wystaw , m.in. aranżacji średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX w. oraz XVI-wiecznej piekarni.
Kogę( żaglowiec) wypełniają zabytkowe obiekty, m.in. wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikarskich (kunsztownie rzeźbionych), średniowiecznych dzbanów i mis, nowożytnych naczyń cynowych (kubki i kufle cechowe) a także XIX-wiecznych form do cukierków i piernikowych opakowań.
Ekspozycję uzupełniają aromatyczne i egzotyczne przyprawy, plansze informujące, archiwalne zdjęcia i plakaty oraz ucharakteryzowane na piekarza, kramarkę, kupca i sklepikarkę manekiny.
Jednak największą przyjemność mieli uczniowie biorąc udział w warsztatach umożliwiających formowanie i wypiekanie pierników dekoracyjnych. Na zajęciach poznali specyfikę pieczenia i formowania słynnych toruńskich pierników. Nie obyło się bez degustacji! JJJ
Opiekunowie: Halina Gorczyńska i Agnieszka Przybysz
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Świat toruńskiego piernika” .
TURNIEJ O TYTUŁ MISTRZA INTERNATU W DART ( RZUTKI)
29 kwietnia 2017r. w internacie odbył się turniej o tytuł mistrza internatu w DART( RZUTKI).
Po zaciętej walce do ścisłego finału doszedł Patryk Bielecki i Adrian Sętowski. W rezultacie tytuł MISTRZA INTERNATU w DART otrzymał Patryk Bielecki. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim wychowankom za integrację, kulturę podczas gry oraz super zabawę!!!
Samorząd Internatu: Małgorzata Giemza
Monika Czarnecka
Sędzia: Ireneusz Szwechowicz
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii TURNIEJ O TYTUŁ MISTRZA INTERNATU W DART ( RZUTKI).
WIZYTA W SCHRONISKU
Dnia 24 marca 2017 r. ponownie odwiedziliśmy nasze kochane zwierzaki ze Schroniska w Zbożnem. Zawieźliśmy karmę oraz kołdry i koce. Nasi wychowankowie zawsze chętnie wspomagają pieski i kotki. Dzięki współpracy ze Schroniskiem uczą się postawy opiekuńczości i empatii wobec bezdomnych zwierząt.
Organizatorzy: Monika Czarnecka, Dorota Kiekiert
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WIZYTA W SCHRONISKU.
Logo biblioteki szkolnej
Celem konkursu było zaprojektowanie logo naszej biblioteki. Na konkurs wpłynęło 15 prac.
Komisja konkursowa w składzie: p. Wojciech Ziębiński, p. Dorota Kierkiert, p. Beata Tomasz, p. Joanna Hrebelska oceniała pomysłowość, estetykę prac oraz zgodność z tematem konkursu.
Zwyciężyła praca Patryka Malaszewskiego.
Wyróżnienia otrzymali: Mariusz Pydyn, Anna Osicka, Gabrysia Klimczak, Ola Kaczmaryk.
Wszyscy uczniowie otrzymali ciekawe nagrody oraz nagrody pocieszenia.
Praca Patryka Malaszewskiego zostanie wykorzystana jako logo biblioteki naszej szkoły.
Za udział w konkursie wszystkim serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy: Joanna Hrebelska, Beata Tomasz.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Logo biblioteki szkolnej.
SWEET EXPO WARSZAWA
Cieszymy się, ze po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w Targach. Tym razem cukierniczki z naszej szkoły mogły z bliska poznać pracę zawodowych cukierników i producentów lodów. Podpatrywaliśmy jakie wspaniałości można wykonać z kremu, lukru i czekolady. Wielu wyrobów też spróbowaliśmy, poznawaliśmy nowe smaki. Atrakcją był Konkurs dla młodych cukierników, gdzie zapoznaliśmy się z nowymi trendami w tej słodkiej dziedzinie produktów spożywczych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SWEET EXPO WARSZAWA.
Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym w Nidzicy
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym w Nidzicy.
„Dzień Kobiet” w Internacie
Tradycją stało się już , że w Internacie chłopcy z gr. III , IV, V przygotowują uroczystość z okazji „Dnia Kobiet”. W tym roku był to program kabaretowy. Wystąpili w nim m.in. – Magda Gessler ze swoim przepisem na zupę pomidorową , zespół Romano – Italiano z przebojem „Ona tańczy dla mnie oraz zespół Blondi i Felek z przebojem „Lipka”. Przedstawione zostały także najnowsze trendy mody obowiązujące tej wiosny oraz wiadomości z życia Internatu. Chłopcy wybrali najsympatyczniejszą dziewczynę w Internacie – została nią Oliwia Żebrowska. Impreza przebiegała w wesołej atmosferze , uśmiechom i oklaskom nie było końca. Na koniec wszystkie Panie i Dziewczęta otrzymały słodki upominek.
Program został przygotowany po kierunkiem : Marioli Hermanowicz , Doroty Zawadzkiej i Ewy Jaświan.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Dzień Kobiet” w Internacie.
Z okazji Dnia Kobiet
- Z okazji Dnia Kobiet (07.03.17r) klasa I Z wraz z wychowawcą wybrała się do kina Helios w Olsztynie.Polska komedia "Porady na zdrady" nas zachwyciła !Roześmiani i głodni wróciliśmy prosto na obiad !Opiekunowie: M.Podlasek-BoczulakW.Grochowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Z okazji Dnia Kobiet .
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dnia 1 marca 2017 roku nasi uczniowie wzięli udział w uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Olsztynie w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się akademia okolicznościowa , podczas której została przedstawiona prelekcja historyczna, wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych oraz część artystyczna. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego gdzie zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze.
Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzone jest w Polsce od 2011 roku. Od tego czasu w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające zasługi walecznych.
Organizatorki wyjazdu
Monika Czarnecka , Dorota Kiekiert
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
WALENTYNKI PO WARMIŃSKU -WARSZTATY
Grupa naszych uczniów odwiedziła Oddział Muzeum Warmii i Mazur mieszczący się w Domu Gazety Olsztyńskiej w Olsztynie. Pojechaliśmy na warsztaty pod nazwą „Walentynki po warmińsku ” .
Pani Hanna Łosicka opowiedziała nam o tym jakie zwyczaje były związane z Nowym Rokiem, okresem karnawału. Dowiedzieliśmy się kim był św. Walenty, co dawniej na Warmii panny otrzymywały w prezencie od kawalerów, jakie były zwyczaje i wierzenia warmińskie w okresie karnawału. A oto kilka najciekawszych informacji.
Do zwyczajów noworocznych należały liczne psoty wyczyniane w noc sylwestrową. Psoty te polegały przeważnie na zabieraniu sprzętu gospodarzowi i przenoszeniu go w inne miejsce, nierzadko na dach.
Jednym z bardzo ciekawych zwyczajów łączących w sobie zarówno dawne treści magiczne, jak i rozrywkowe byli chodzący okresie po świętach bożego Narodzenia przebierańcy, czyli maszkary. Zwyczaj chodzenia maszkar zawierał resztki dawnych obrzędów mających sprowadzić urodzaj.
W okresie adwentu chodzono z gwiazdą chodzono, ale w dniu Wigilii jako najbardziej typowy, charakterystyczny dla Warmii występował orszak sług z szemlem(siwym koniem). Szemel ma koński łeb, wystrugany z drewna, a kadłub z przetaków, osadzony na kiju, owinięty płachtą. Szemel skakał po izbie, strzelał z bata, rozdawał dzieciom prezenty i płoszył dziewczęta.
W okresie między Bożym Narodzeniem a Trzema Królami występowała najczęściej grupa maszkar pod nazwą rogale. Nazwa wiązała się ze zwyczajem częstowania dużymi pączkami z rogami, które wyglądały jak rogale. W zespole rogali z maszkar zwierzęcych chodził zawsze niedźwiedź, na większości terenu Warmii koza, a na północno-wschodniej Warmii – bocian. Maszkarom zwierzęcym towarzyszył dziad, baba, czasem diabeł, kominiarz czy wojak.
Ludowe uczty karnawałowe nie były wystawne, nie mniej nie żałowano sobie jadła i napojów, ale przede wszystkim tańczono do upadłego starając się możliwie wysoko podskakiwać w tańcu, bo tak wysoko jak skaczą tańczący miały rosnąć wiosną rośliny uprawne. W czwartek skakano na wysoki len, w piątek na wysokie żyto, w sobotę na wysokie kartofle itd.
Zabawy trwały do wtorku poprzedzającego Środę Popielcowa do godz. 24.00. Wtedy ustawały wszelkie tańce, a kto nie posłuchałby tego zakazu tańczył dalej z diabłem. Opowiadano nawet o dziewczynie, która ów zakaz złamała, po 24.00 tancerz zmienił się w diabła i zamęczył ją na śmierć tańcem.
Znana też była karnawałowa wróżba - panny zarzucały na drzewo upleciony przez siebie wianek -nieudane rzuty oznaczały ilość lat oczekiwania na małżeństwo. W czasie tańców na pary "mające się ku sobie" zarzucano koło splecione z .wikliny. Tak " uwięzieni" mogli się wykupić częstując alkoholem.
Po ciekawej pogadance uczniowie wykonywali samodzielnie kartki i upominki walentynkowe z kolorowego papieru, pasmanterii innych elementów dekoracyjnych.
Korzystając z wizyty w muzeum zwiedziliśmy dwie wystawy czasowe „Przyznając się do polskości. Szkoły polskie na Warmii i Mazurach (1929-1939)” oraz „Kapliczki przydrożne” - cykl fotografii „Z życia Warmiaków”, którego celem było zaprezentowanie świata w którym żyli Warmiacy, ich kultury materialnej i duchowej oraz tego, co po nich do czasów współczesnych pozostało. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 130-lecia powstania „Gazety Olsztyńskiej”.
Było to ciekawe spotkanie z warmińską tradycją i kulturą, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WALENTYNKI PO WARMIŃSKU -WARSZTATY.
Czas wolny wychowanków w gr. III
W tym roku szkolnym chłopcy z gr. III nadal bardzo chętnie zgłębiali tajniki techniki „malowania na szkle”. Chłopcy chętnie malują obrazki , ramki , słoiki oraz butelki. Malowanie wpływa bardzo korzystnie na wyciszenie się wychowanków i aktywne spędzanie czasu wolnego. Większość wykonywanych prac bierze udział w różnych konkursach i wystawkach.
Prace wykonywali:
- Artur Homza
-Patryk Małejki
-Mariusz Pydyn
-Patryk Bielecki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Czas wolny wychowanków w gr. III.
Warsztaty zdobienia pierników w Ostródzie
Już drugi raz uczennice naszej szkoły : Monika Grzelka, Ewa Cychowska i Ilona Jaroszewska wraz z opiekunami p. Danutą Jurczak i p. Małgorzatą Zaborowską, przygotowały i poprowadziły 7 grudnia 2016 r. w Ostródzie warsztaty zdobienia pierników. Zajęcia te były jedną z atrakcji z okazji Dnia Wolontariusza. Uczestnicy mogli samodzielnie ozdobić pierniki świąteczne kolorowym lukrem i ozdobami z masy cukrowej. Podsumowanie pracy kół wolontariatu w naszym powiecie uświetnił występ chóru i pokaz tańca narodowego.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty zdobienia pierników w Ostródzie.
Konferencja poświęcona cyberprzemocy
9 listopada 2016 r. w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie uczennice naszej szkoły Gabriela Klimczak, Magdalena Mróz i Ilona Jaroszewska wzięły udział w konferencji poświęconej zjawisku cyberprzemocy. Wśród zaproszonych gości byli przede wszystkim nauczyciele, pedagodzy oraz młodzież ze szkół powiatu ostródzkiego, a także przedstawiciele instytucji i organizacji działających w zakresie przeciwdziałania przemocy.
Ważnym punktem konferencji był panel dyskusyjny z udziałem ekspertów oraz uczniów.
W żywej dyskusji uczestniczyła zaproszona młodzież i goście. Efektem dyskusji są wnioski wyznaczające kierunki dalszych działań w podejmowanym temacie.
Konferencja była elementem lokalnej kampanii społecznej w ramach projektu „Szanuję – Rozmawiam - Kocham – wsparcie i profilaktyka rodzin z powiatu ostródzkiego” , zwiększającej świadomość społeczną w zakresie zjawiska przemocy.Po spotkaniu uczennica kl. II ZSZ Ilona Jaroszewska przygotowała prezentację na temat cyberprzemocy i odpowiedzialności karnej za jej stosowanie.
TURNIEJ BILARDOWY „ 8 BIL – ÓSEMKA”
Dnia 18 stycznia w Internacie odbył się pierwszy Turniej Bilardowy 8 Bil- „ Ósemka”. W turnieju wzięło udział 22 wychowanków. Pary rozgrywające były wybierane losowo.
Wszyscy wychowankowie wspaniale kibicowali rozgrywającym. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali : sędzia p. Ireneusz Szwechowicz oraz p. Monika Czarnecka i p. Małgorzata Giemza . Do ścisłego etapu weszły dwie pary: Ewa Cychowska z Patrykiem Bieleckim oraz Patryk Graw z Patrykiem Małejki. Po zaciętej walce tytuł MISTRZA BILARDA w INTERNACIE zdobył Patryk Bielecki. Dziękujemy za wspólną zabawę.
Samorząd Internatu
Małgorzata Giemza Monika Czarnecka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii TURNIEJ BILARDOWY „ 8 BIL – ÓSEMKA”.
ROZWIĄZANIE KONKURSU LITERACKO- PLASTYCZNEGO ”WIERSZ O MOIM ZWIERZAKU”
Dnia 11 stycznia 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs literacko – plastyczny pt „Wiersz o moim zwierzaku”. Na konkurs wpłynęło 16 pomysłowych prac.
Komisja konkursowa w składzie: p. Krzysztof Żarnoch, p. Alicja Dziórzyńska, p. Ireneusz Szwechowicz ocenili kreatywność, wrażliwość i umiejętność wyrażania uczuć poprzez słowo pisane. Ocenie również podlegała estetyka i technika wykonanych prac.
Nagrody za pierwsze trzy miejsca otrzymali:
I miejsce EMILIA BORAWSKA
II miejsce PAULINA BORAWSKA
III miejsce ANNA KOŃPA
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodką nagrodę pocieszenia. Wszystkie prace można obejrzeć na tablicy korytarza szkolnego.
Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.
Organizatorzy konkursu
Dorota Kiekiert , Monika Czarnecka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ROZWIĄZANIE KONKURSU LITERACKO- PLASTYCZNEGO ”WIERSZ O MOIM ZWIERZAKU”.
Archiwum Aktualności